Top Gear

Po obejrzeniu kilku programów prowadzonych przez utalentowaną trójke: Hammond, Clarkson i May jestem zachłyśnięta programem Top Gear :)
Troche historii:
Program rozpoczęto nadawać w 1977, początkowo prowadziła go znana prezenterka BBC Angela Rippon. Program zaczynał jako typowy informacyjny magazyn motoryzacyjny, prezentujący nowe modele samochodów i inne zagadnienia związane z motoryzacją, jak bezpieczeństwo na drodze. Wielki wzrost oglądalności Top Gear nastąpił na początku lat 90., kiedy program zaczął być prowadzony przez Jeremy'ego Clarksona i zmienił profil na kontrowersyjny magazyn dla miłośników sportowej i dającej przyjemność jazdy oraz supersamochodów, z elementami show. Obok Clarksona program prowadzili wówczas Quentin Willson i kierowcy wyścigowi Tiff Needell oraz Vicki Butler-Henderson.

Pomimo ciągłej krytyki profilu programu Clarkson nadal prezentuje pasję do samochodów oraz krytykę przepisów i ludzi starających się restrykcjonować pojazdy i odbierać tym samym przyjemność płynącą z ich prowadzenia, ignorując przy tym kwestie ochrony środowiska. Prowadzony przez Clarksona program śledzą rzesze widzów. Kontrowersyjne i bezkompromisowe poglądy odnośnie modeli samochodów wypowiadane przez prowadzących miały wpływ na producentów, ponieważ krytyka zespołu Top Gear mogła oznaczać spadek sprzedaży. Stało się to widoczne zwłaszcza w przypadku Forda Ka, którego sprzedaż w Wielkiej Brytanii zmalała po uwadze w Top Gear, że "wygląda jak żaba" . Z drugiej jednak strony, jeszcze bardziej zjadliwa krytyka nie zaszkodziła Toyocie Corolli, a pochwały nie pomogły innym markom. Clarkson spotykał się ponadto zwłaszcza z zarzutem niechęci do niemieckich marek.

Po odejściu Clarksona, próbującego rozwijać własną karierę telewizyjną, show nieco stonował swój bezkompromisowy obraz. Jego sukces sprawił, że w połowie lat 90. inne brytyjskie programy motoryzacyjne zaczęły imitować jego format (jak Driven lub Pulling Power). Jednakże bez telewizyjnej osobowości Clarksona widownia programu spadła z 6 do poniżej 3 milionów. W 2001 BBC zdecydowała zakończyć program, w następstwie czego jego prezenterzy przeszli do brytyjskiego kanału 5 telewizji, prowadząc tam program 5th Gear.Top Gear powrócił na antenę BBC wraz z Jeremym Clarksonem, który z producentem Andy Wilmanem opracował nowy format programu. Obecnymi prezenterami są Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May. Obecnie program kręcony jest w studio w Dunsfold Park w Surrey z udziałem stojącej wokół prezenterów publiczności. Stałym elementem programu jest rozmowa Clarksona z zaproszonym znanym gościem na temat jego samochodów. W konkurencji "Gwiazda w samochodzie za rozsądną cenę" (Star in a Reasonably Priced Car) goście ci próbują swoich sił w okrążeniu toru wyścigowego na lokalnym lotnisku, samochodem Kia Cee'd (dawniej Chevrolet Lacetti i Suzuki Liana), a ich wyniki wędrują do rankingu. Ranking tworzą również wyniki supersamochodów, testowanych na torze przez nieujawniającego swojej tożsamości kierowcę wyścigowego o pseudonimie Stig, w którego rolę wcielał się kierowca wyścigowy Perry McCarthy w pierwszych dwóch sezonach programu. Tożsamość obecnego Stiga została ujawniona 21 czerwca 2009 roku, podczas pierwszego odcinka 13 sezonu Top Gear, okazał się nim być Michael Schumacher, jednak zapewne był to tylko żart producentów programu i prawdziwa tożsamość Stiga nadal pozostaje tajemnicą. Stałą częścią programu jest również poddawanie samochodów wymyślnym i niespotykanym nigdzie indziej testom. W Polsce po raz pierwszy program pojawił się w TVN Turbo[2], obecnie nadawany jest przez stację BBC Knowledge oraz BBC Entertainment.Blyskotliwych i dowcipnych panów ww w ich programie Top Gear oglada sie poprostu bosko nawet jesli nie jestesmy fanami programow auto-moto do ktorych ja osobiscie sie zaliczam. Mimo prawa jazdy ktore posiadam od 16ego rou zycia czyli 14 lat jakby nie było, nigdy nie fascynowala mnie motoryzacja do tego stopnia by zgłębiac moja wiedze w tym temacie w szerszej perspektywie niz swiadomosc lokalizacji zbiorniczka do uzupełniana oleju, i plynu do szyb w pojeździe :) Zawsze wolalam jednak byc pasazerem i podziwiac widoczki :) Ten program z jego ciekawa forma, wywiadami i porownaniami jednak jest wyjatkowo wybitny i co najwazniejsze, nie nudny!!! jak wiele innych o podobnej tematyce wiec szczegolnie go polecam.Program też wciąga wiec na jednym sie z pewnoscia nie skonczy.

Poniżej kilka "slicznotek" na które ostatnimi czasy mam niepochamowaną chrapkę i dla których w głowe zachodze jak zarobić aby nabyć :) 


1 komentarz: