antyków urok

Nigdy nie jest za wcześnie lub za późno na antyki. Zamiłowanie do tych przedmiotów jednak albo sie ma albo sie go nie ma.
Piękne obrazy olejne z przełomu XVIII lub XIXw, serwisy obiadowe Rosenthala lub Dalwitza czy np mahonoiowy regał stojący to tylko przykłady jak osobliwe są to meble czy dodatki do każdego domu.W meblarstwie, dzieła tworzone są w oparciu o zmysł praktyczny (funkcja) jak też - w odniesieniu do danej epoki - są spełnieniem naturalnej dla człowieka potrzeby luksusu i piękna. Struktura mebla opiera się na konstrukcji, która zwykle zależy od użytego materiału (drewno, sklejka, metal) i od sposobu jego obróbki (czopowanie, spawanie, itp.). Dekoracja w meblach to zwykle kompozycje ornamentalne:

1.płaskie - oparte na kolorze (polichromia, mozaika, marketeria, inkrustacja).
2.przestrzenne - oparte na reliefie (snycerka, profilowanie, okucia z brązu

Sztuka Antyku - Starożytność - łączy dawne cywilizacje Egiptu, Bliskiego Wschodu, Indii, Chin, Grecji i Rzymu. Starożytność obejmuje okres od wynalezienia pisma do upadku Cesarstwa rzymskiego. Meble okresu starożytności (oprócz mebli egipskich, zachowanych np. w grobowcu Tutanchamona) znamy głównie z przekazów ikonograficznych. Z zachowanych wizerunków możemy wnioskować o ich funkcji i konstrukcji, natomiast wykopaliska archeologiczne pomagają ustalić materiał i technologię wykonania.

Dzisiejsze społeczeństwo można podzielić na dwie części, tradycjonalistów i innowatorów. Każdą z tych grup społecznych charakteryzują jakieś szczególne gusta odnośnie mebli.

Tradycjonaliści wolą antyki jest to chyba zrozumiałe podejście. Meble antyczne są symbolem statusu. Ręcznie robione, misternie zdobione i przekazywane z ojca na syna. Stanowią pamiątki rodzinne godne uwagi i warte pozazdroszczenia. Są dziełami sztuki w dzisiejszych czasach i czymś, co pozwala przeciętnemu obywatelowi mieć kontakt z przeszłością. Nie znaczy to, że nie doceniam mebli nowoczesnych. Podobają mi się one w równym stopniu, co meble antyczne, ale jak to ktoś powiedział w antykach jest dusza.W żadnym wypadku nie chcę oceniać wyborów ludzi, wszyscy mają, bowiem prawo do swojego zdania. Ja  uwielbiam meble historyczne, ale jednoczesnie nie wyobrażam sobie życia bez wygodnej kanapy.  Nie zapominajmy bowiem, że jeśli decydujemy się na meble antyczne, to często możemy wybić sobie wygodę z głowy. Każdego czeka, więc trudny wybór podczas urządzania mieszkania. Ja na moje szzcescie mam juz ten etap za sobą :)  Patrząc jednak na tryb życia dzisiejszych ludzi sądzę, że większość z nas decyduje się na meble nowoczesne. Ja  w przypadku meblowania kolejnego mieszkania lub domu bede probowała przeforsować na moim mezu aby jednak isc w strone mebli antycznych mimo ze sa niebotycznie drogie :)  Fakt, ze przy mebelkach nowoczesnych i futurystycznym stylu, jest mniej pracy i są one bardziej praktyczne, co pozwala na łatwiejsze i szybsze życie ale pamiętajmy jednak, że szybsze i łatwiejsze nie jest synonimem lepsze i ładniejsze :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz