szlacheckie piękno

Już od kilku dobrych lat nosze sie z zamiarem zwiedzenia wysp. Jestem pod wielkim urokiem tej krainy- jej fauny i flory jaką mozna, urokliwych miejscowosci jak i klimatu ktory jest jedyny w swoim rodzaju bo taki Brytyjski :) Wielka Brytania to też jedno z głównych mocarstw obecnych czasów i moze dlatego mnie tak fascynuje.
Jest to też kraina unikalna pod niemal każdym względem. Zjednoczone Królestwo, położone w całości na Wyspach Brytyjskich, jest jednym z najstarszych w Europie i szczyci się ogromnym dorobkiem kulturalnym i przebogatą historią.
Wbrew obiegowej opinii o tradycyjnym braku temperamentu „narodu sklepikarzy", jak lekceważąco o Anglikach wyrażał się Napoleon, Korona Brytyjska przez stulecia dyktowała całemu światu warunki, na jakich odbywała się kolonizacja najdalszych zakatkow swiata, a z jej zdaniem i potęgą liczyly się największe mocarstwa, dostosowujące doń swoja polityke zagraniczna.
Odwiedzajac Anglie należy pamiętać o historycznej wadze niemal każdego miejsca, w którym postawimy stopy...:) i to jest własnie caly majstersztyk Wysp.  Nawet najmniejsza wioska gościła niegdyś w swych granicach najmożniejszych lordów, na każdym z gościńców stukały kopyta posłańców z najdalszych zakątków Europy i świata, wiozących Królowi Brytyjskiego Imperium wyrazy hołdu i uległości.Jakże niezwykła to kraina, dom wielu tak dalece różniących się nacji. Niezależni Szkoci, którzy nigdy nie ugięli karku przed Anglią  nawet gdy kładli się pod katowski topór. Irlandczycy, którzy do dziś nie pogodzili się z angielską dominacją i wciąż jak przed stuleciami przelewają krew w imię suwerenności i wolności. Pracowici i skromni Walijczycy  którzy ze swej pięknej krainy uczynili zagłębie przemysłowe i zapewnili królestwu dostatek i niezależność od towarów i produktów kontynentu. Dumni, stateczni i uprzejmi Anglicy, którzy wciąż uważają swoją ojczyznę za centrum świata, którzy stoicyzmem i cierpliwością wygrywali każdą z wojen, nawet tę najstraszniejszą, II Wojnę Światową...

Wielka Brytania, miejsce, którego różnorodność sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Wybrzeże Wielkiej Brytani jest silnie rozczłonkowane, z licznymi zatokami. Na północy głównej wyspy znajdują się stare Góry Kaledońskie i Grampiany, rozdzielone rowem tektonicznym. W środkowej części są Góry Pennińskie i Góry Kambryjskie. Najwyższy szczyt to Ben Nevis (1343 m n.p.m.). Wzgórza Cheviot stanowią naturalną granicę między Szkocją a Anglią. Północną Anglię zajmuje łańcuch Gór Pennińskich biegnący równolegle do wybrzeży.

W południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii znajdują się gory Kambryjskie, na północnym zachodzie Anglii położone jest pojezierze Kraina Jezior, a na południowym zachodzie, na Półwyspie Kornwalijskim, dominują rozległe wzniesienia kopulaste.
Środkowa i południowa Anglia to kraina nizinna poprzecinana licznymi pasmami wzgórz. Południowo-wschodnią część tej krainy zajmuje Basen Londyński zwany także Niziną Angielską, ograniczony wzgórzami kredowymi. Od zachodu z Anglią graniczy Walia, którą od północy oblewają wody Morza Irlandzkiego. W środkowej części kraju wznoszą się Góry Kambryjskie.Lasy zajmują niewielką część powierzchni kraju (10%), większość to łąki i pastwiska. Wrzosowiska są charakterystyczne dla krajobrazu Szkocji, Irlandii Północnej, wyżyn północnej Anglii i Walii a także Półwyspu Kornwalijskiego. Bardzo gęsta sieć rzek, z których największymi są: Tamiza, Severn, Trent, Mersey, Clyde. Świat zwierzęcy został znacznie przetrzebiony, na wolności pozostały m.in.: jelenie, lisy, borsuki, wydry, gronostaje oraz wiele gatunków ptaków i ryb. Naturalne środowisko chronione jest w 13 rezerwatach biosfery i kilku parkach narodowych, m.in. Lake District i Dartmoor.
 
Marzeniem moim jest zjechać Anglię wzdłuż i w szerz i mam nadzieję ze kiedys uda mi sie tego dokonać :) Widok zdjęć które zamieszczam ponizej utwierdza mnie jedynie w przekonaniu ze musze zrobic to szybko : )
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz