bursztyny i inne kamienie półszlachetne

Czekam i czekam i doczekać sie nie mogę, burszytnów w srebrze jakie zamówiłam sobie w zeszłym tygodniu.
Zaznaczyłam przesyłkę kurierem licząc, ze skróci to czas mojego wyczekiania ale jakże się okazało inaczej ( bo raptem czemu miałoby byc na czas )
Cała realizacja zamówienia trwa juz prawie tydzień. Najbardziej drażni mnie fakt, ze przy okazji zakupów na allegro niekóre paczki dochodziły do mnie na drugi dzień a pragnę zaznaczyć wysyłane były naszą ukochana Pocztą Polską :) jak widać-niekiedy im sie udaje :)

Cóż wiec innego zrobić moge jak czekac cierpliwie. Moge sobie jedynie ten czas umilic.  W miedy  czasie postanowiłam poszperać w sieci i poczytac o kamieniach pół szlachetnych i tych z wyższej półki.Na jednej ze stron poświęconej znaczeniom i włąściwościom bursztynów wyczytałam mianowicie, że wiara w  dobroczynne działanie bursztynu która poparta jest wynikami badań naukowych, okazała się uzasadniona. Odkryto bowiem, że kwas bursztynowy działa jak, uwaga trudne słowo : biostymulator; pobudza system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit, jest środkiem przeciwzapalnym i antytoksycznym. Na bazie tego składnika wyrabia się maści i kremy na dolegliwości reumatyczne, astmatyczne chociaż sama nie próbowałam, owrzodzenia i podrażnienia skóry oraz na schorzenia oskrzeli, gardła i tarczycy. Kwas i olej uzyskane z bursztynu wykorzystywane są też przez przemysł kosmetyczny, gdyż niszczą wolne rodniki ( zawsze sie zastanawiałam co to są te wolne rodniki i czy są rodniki np. zajęte hihi )  i bakterie oraz mają właściwości dezynfekujące, a także łagodzące skutki oparzeń i ukąszeń owadów. Z tych względów producenci prześcigają się w oferowaniu wciąż nowych pomysłów na wykorzystanie bursztynu – na rynku można dostać wypełnione bursztynem materace i poduszki, maty dla zwierząt, wkładki do butów z bursztynowym miałem, wsporniki pod plecy i szyję dla kierowców, bursztynowe kadzidełka i wiele innych tego typu przedmiotów. Mnie bursztyny sie poprostu podobają i raczej to ich własciwowsci leczniczych podchodzę sceptycznie co nie znaczy ze w nie do końca nie wierze :) Dalej czytająć wywiedziałam sie  ze to włąsnie bursztyn z Bałtyku nie zkad inąd,  nieprzypadkowo przez całe tysiąclecia funkcjonował jako panaceum na bardzo wiele schorzeń. Taką legendą i uzasadnioną wiarą otoczony jest również w dniu dzisiejszym.

Na stronie o bursztynach był odnośnik do kolejnej strony o innych kamieniach pół szlachetnych którą także postanowiłam odwiedzić. A tam wyświetlił mi sie piekny kolorowy świat połyskujących kamyczków we wszystkich kolorach teczy :) dla każdego coś kolorowego :)


Buszowanie w świecie kamieni półszlachetnych zaczęłam od przeczytania opisu rubinów jako że teoretycznie są to kamienie które odpowiadają mojemu znakowi zodiaku ( chociaż nie do końca rozumiem, gdzie tu logika ) nie mniej jednak tak właśnie zrobiłam.

Znalazłam przepiękne w wiktoriańskim stylu rubiny oprawione w złoto :) obłędnie piękne. Dowiedziałąm się też ze rubin to jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych w jubilerstwie. Historia rubinów jest niemal tak stara jak cywilizacja toteż nie chcąc nikogo zanudzić ograniczę sie do kilku faktów: rubin symbolizuje największe z bogactw - miłość. Starożytne legendy egipskie głoszą, że rubin sprzyja szczęściu i wielkiej fortunie, chroni zdrowie i obdarza miłością. Astrologowie uwazaja że noszenie tego kamienia przez kobiety zamężne i żonatych mężczyzn zapewnia im trwałość uczuć i wierność.  


Nastęne w kolejności oglądałam akwamaryny :)
Są to kamienie już szlachetne podobnie jak szmaragdy. Akwamaryn to znany i stosowany przez Greków i Rzymian od III wieku p.n.e. Często wykonywano z niego intaglia ( kolejne trudne słowo )  broszka z  wklęsłymi rzeźbionymi motywami zazwyczaj o tematyce morskiej (kamień ten miał jakoby chronić podczas podróży morskich – podobno). Piękny kamyk jubilerski ma zabarwienie od zielonawoniebieskiego do intensywnego błękitu. Cenny surowiec. Szczególnie poszukiwane są kamienie niebieskie i masie powyżej 10 ct. Z tego powodu większość kamieni, po oszlifowaniu, poddawana jest ogrzewaniu, w czasie którego kamienie zielone lub zielononiebieskie zmieniają barwę na niebieską.


 
 
 
Później zaciekawiły mnie szmaragdy. Ich nazwa pochodzi z języka greckiego (Smaragdos oznacza zielony).

Spośród wszystkich odmian berylu szmaragd ceniony jest najwyżej. Szmaragd to kamień o wyglądzie od przeźroczystego do prześwitującego. Odcień szmaragdu jest na tyle unikalny, że nadano mu specjalną nazwę: szmaragdowy :)  Substancja barwiąca szmaragd to chrom, dlatego inne kamienie zabarwione na zielono np. wanadem powinno nazywać się zielonymi berylami, nie zaś szmaragdami. Barwa szmaragdu odporna jest na działanie temperatury i światła, zaś rozdział barwy często bywa nierównomierny. Szmaragdy powstały w warstwach magmy pod dużym ciśnieniem, na skutek przenikania pierwiastków do skał ulegających przeobrażeniom. Wydobywa się je niemal wyłącznie ze skały macierzystej, gdzie występują pod postacią żył i wrostów. Najbardziej typowe dla szmaragdu są ( trudne słowo nr 3 w dzisiejszym wpisie ) inkluzje oleju, tworzące skupiska zwane ogródkami  nieraz również pęcherzyki gazu i małe kryształy. Drobniejsze wtrącenia tworzą nieraz smugi i welony, przenikające kryształ w różnych kierunkach.


Przedostatnimi które oglądałam byly jaspisy.  Jaspis to kamien uważany za ochronny gdyz pochlania negatywne energie. Wplywa uspakajajaco na system nerwowy, dodaje nam pewnosci siebie wplywa pozytywnie na stres stad niejednokrotnie jest nazywany kamieniem antystresowym. Czerwony jaspis ( bo jest kilka odmian jaspisu ) wzmacnia nasza wole i sprzyja realistycznemu mysleniu, natomiast zólty wplywa pozytywnie na rozwój duchowy i pozwala postrzegac zjawiska pozazmyslowe.


Na deser zostawiałam sobie onyksy bo to kamienie szczegołne i nie dla każdego. Onyksy są czarna odmiana Agatu, i nie którzy okreslaja je mianem kamieni mądrości. Czarny kolor tego pięknego kamienia to kolor niezwykłej mocy. Posiada w sobie możliwości rozbudzenia intelektu i wiedzy. Potrafi uchronić od zniesławienia lub upodlenia. Kamień szczęścia, równowagi, kamień wybrańców. Nie każdemu przyniesie szczęście, ale dla tych, którzy go pokochają, których jego uroda i moc zachwyci, ma wiele do zaoferowania. Jeśli znasz mroczną stronę życia, potrafisz trochę czarować lub po prostu czerń Cię uspokaja to zdecydowanie kamyk dla Was. Najbardziej do znaku Koziorożca – pomaga mu w zachowaniu takich cech jak pracowitość, ambicja czy odpowiedzialność. Można zatem rzec, że jest to kamień ludzi, którzy pragną zdobywać wiedzę i doświadczenia. Kamień ludzi ambitnych i pracowitych, skupionych na swoich celach. Onyks pasuje także na upartego do takich znaków jak: Bliźnięta i Lew toteż Mamo jesli Ci sie podoba wiezs co robic :)
1 komentarz:

  1. Uch!!!!! Kochana ale piękna biżu.Mnie podoba się rubin w pierscionku z oczkiem w kształacie rombu!

    OdpowiedzUsuń