Salman Rushdie-Szatańskie wersety


Mili czytelnicy mojego bloga.  Ponieważ na blogu polecam jak i też czasami odradzam co warto poczytać w wolnych chwilach, a  za sprawą wczorajszego wyjścia do Indyjskiej restauracji od razu na myśl przyszedł mi Salman Rushdie, to właśnie o nim chciałabym słów kilka napisać bo jest to wybitny, urodzony w Bombaju eseista.

Miłośnikom  orientu oraz religii Islamu chciałabym  polecić jego dzieło zatytułowane „Szatańskie wersety” bo uważam, że z licznego zbioru powieści Salmana Rushdiego właśnie od tego utworu  powinno się zacząć przygodę z esejami tego pisarza.

Słowo o powieści: Jest to powieść która napisał 1988r za co z resztą przez ajatollah Chomeini ogłosił oficjalnie w mediach fatwę ( opinia wysokiego uczonego niekiedy mylona np. z klątwą, raczej używana w rozumieniu pojęcia wyrok ) w której to wyraźnie zaopiniował dla Rushdiego za jego  „postępek” karę śmierci. Dlatego właśnie mimo wielu innych które napisał to ten utwór zasługuje moim zdaniem na przeczytanie w pierwszej kolejności.

Czemu warto przeczytać „Szatańskie wersety”? W skrócie na to pytanie odpowiem, że żeby się przekonać po prostu trzeba po tą książkę sięgnąć i to zrobić. Nic prostszego :)

Ale dodam, że jest tak za sprawą rzekomych bluźnierczych dla Muzułmanów treści których podobno na kartach powieści doszukać się można. Jest to bowiem powieść która wzbudziła ogromne  kontrowersje zaraz po ukazaniu i to nie tylko w świecie Islamu.

Zachęcam zatem gorąco do przeczytania tego dzieła. Porusza ono bowiem wiele wątków, otwiera świat w którym przeplatają się rzeczy nadprzyrodzone z tymi rzeczywistymi. Utwór w kapitalny sposób ukazuje nam aluzje do życia Proroka Islamu-Mahometa. Rushdie tego  proroka przedstawia takiego, jakiego nikt wcześniej nie ośmielił się przedstawić:  czyli wyrachowanego, ustanawiającego swoje pasujące mu do sytuacji prawa i regulacje, kobieciarza. Bez dwóch zdań głównie za sprawą powyższych książka z marszu została uznana za „wyklętą” przez wielu muzułmańskich imamów. Dla mnie był to wystarczający powód żeby ją przeczytać.

To za sprawą tych właśnie opisów o życiu Proroka-życiu intymnym oraz tym innym od tego jakie czytamy w  Koranie, ta książka jest wyjątkowa. Są to z pewnością trudne do zaakceptowania przez cały świat islamski opinie Rushdiego, mogą też wydawać się być obraźliwe. Jest to jednak lektura która nie pozostawia nas obojętnymi a więcej pisać nie będę aby nie zniechęcić czytelników do sięgnięcia po ten utwór.
Na pewno książka zaciekawi szerokie grono tych którzy takie poruszające wątki polityczne, etyczne i religijne lubią. 

Jest błyskotliwa, zabawna, i mimo szczerych chęci nie jestem w stanie w kilku słowach streścić lub bardziej ją zarekomendować bo tego zrobić się po prostu nie da, trzeba przeczytać :) chociażby aby w towarzystwie jak ktoś poruszy ten temat wiedzieć o czym mowa i czemu tyle szumu wokół niego było.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz