Rumi

Dzalal a Din Rumi
Lliteracki nobel który być może trafi w ręce nie europejczyka sprawił, że przypomniał mi się Rumi. Rumi był trzynastowiecznym mistykiem i teologiem pochodzącym z Iranu. Jest najwybitniejszym i najbardziej ukochanym przez Persów sunnickim poetą. Głównie pisał o miłości. W dużej mierze miłości ale do Boga:

"Miłość jest astrolabium boskich sekretów. Taką, czy inną drogą miłość prowadzi wszystkich do wieczności. Słowa pomagają nam zrozumieć, ale niewysłowiona miłość jest najlepszym oświeceniem. Intelekt próbujący wyjaśnić miłość staje się niczym osioł, który ugrzązł w błocie. Miłość zrozumieć można tylko miłością... Dowodem na słońce jest samo słońce. Jeśli wymagasz dowodu, wystarczy, że się od słońca odwrócisz."

Ja z Rumim zetknęłam się na studiach ( UW Kulturoznawstwo ) przy okazji omawiania jego twórczości na jednym z przedmiotow w pierwszych latach studenckim czyli daaaaaaawno :)   Z początku nie przypadł mi do gustu podobnie chyba jak i większości z nas studentów ale z czasem i głownie za sprawą przeczytanego tomu z trzydziestoma trzema lirykami jego poezji pt. „W mgnieniu słów” udalo mi się nawet dostrzec ciekawe strony jego twórczości. Jest zdecydowanie inny od naszych z tego okresu. Tomik  dedykowany jest zasadniczo miłośnikom i studentom języka perskiego chociaż jak widać na moim przykładzie był on poruszany na zajęciach Studium Stosunków Międzykulturowych.

Ale żywię nadzieję, że zalety języka jakie w jego twórczości w tym tomiki poezji można odnaleść, bogactwo symboli oraz głębia znaczeń zwrócą uwagę każdego wrażliwego estetycznie i metafizycznie czytelnika i kto sięgnie po jego twórczość żałować nie będzie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz