Maria hrabina von Maltzan " Bij w werbel i nie lękaj sie"

Czytam jak w tytule.
Zapiera dech w piersi. Wojenne losy Marii czyli głównej bohaterki i autorki zarazem stały się  kanwą filmu "Forbidden" w reżyserii Anthony'ego Page'a z Jacquelline Basset w roli hrabiny zakochanej w żydowskim pisarzu i ukrywającej Żydów w swoim berlińskim mieszkaniu.

Nie oglądałam tego filmu bo nie był wyświetlany w Polsce z niewiadomych mi wzgledow. Książka jest kapitalna: w większym skrócie:
Głowna bohaterka to kobieta o cechach nietuzinkowego mężczyzny. Odwazna, inteligentna z poczuciem humoru, brawurowa, która lęka się tylko dentysty. Małą ojczyzną Marii hrabiny von Maltzan był zamek w Miliczu ( na zdjęciach poniżej ).

Gdy w 1921 roku umiera jej ojciec, mała hrabianka ma zaledwie dwanaście lat. Jego śmierć stanowi koniec bajecznie szczęśliwego dzieciństwa. Matka nie ma poczucia więzi z inteligentną, buntowniczą córką, która gardzi rygorem, bigoterią i pustymi konwenansami. Wbrew sprzeciwom matki zdaje maturę, podejmuje studia przyrodnicze, robi doktorat, podróżuje po Afryce rozklekotanym chevroletem i....

i więcej pisać nie będę bo opowiem tym sposobem całą książkę a szkoda byloby jej nie przeczytac i nie dowiedziec sie  samemu jakie barwne życie hrabina prowadziła.

Kolejna pozycja na  mojej półce tzw. perełek ktorą z przyjemnoscia  polecam. Osadzona w latach o ktorych uwielbiam czytac czyli w okresie przedwojennym, wojennym, powojennym i latach 70 i 80.

Poniżej kilka zdjęć Milicza-miejscowości w której wychowywała się i do której odnosi się czesto w ww. książce Maria hrabina von Maltzan. Swoją drogą fajne miejsce na wycieczkę krajoznawczą :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz