Fotografia dla każdego

Przeglądając kolorowe gazetki wszędzie napotykam się na piękne, kolorowe bądź czarno białe, wyostrzone w mniej lub bardziej wyrafinowany sposób fotografie. Każda z nich ma tzw. „drugie dno” albo chce je mieć :) 
Każdy fotograf chciałby aby jego zdjęcia miały dusze. Sęk w tym,  że w dzisiejszych czasach czyli czasach gdy każdy może sprawić sobie profesjonalny sprzęt fotograficzny  takich zdjęć z tzw. duszą jest niewiele. Jest tego jednak przyczyna przynajmniej ja tak uważam. Tą przyczyna są po prostu fundamentalne braki znajomości tematu u fotografów amatorów, którym wydaję się, że do wykonania dobrego zdjęcia z duszą wystarczy mieć drogi sprzęt. Nic bardziej mylnego :)
Jest to aktualnie tak popularne hobby, że chyba nie znam osoby która nie posiada w swoich domowych zasobach jakiegoś aparatu z wyższej półki i która nie pokusiła się o próby robienia zdjęć tzw. artystycznych; czy to fauny i flory, czy rodzonych dzieci w sceneriach mniej lub bardziej wyszukanych. Każdy chce na swój sposób żeby jego zdjęcia były oryginalne i ciekawe. Efekt: mamy kakofonie kiepskich zdjęć które chciałyby być zdjęciami świetnymi a na domiar złego wszystkie są na to samo kopyto.
Doskonałym przykładem takiego powielania sztuczek fotografii „artystycznej” są np. sesje ślubne gdzie pary są zapraszane przez fotografów w tzw. plener. Rzeczą naturalną jest, że każda młoda para chciałaby posiadać z tego szczególnego dnia pamiątkę inną niż wszyscy natomiast niestety w rzeczywistości wychodzi to trochę na opak. Skoro dostęp do fotografii jest w dzisiejszych czasach tak szeroki i bogaty to i każdy takim fotografem może zostać. Wystarczy skompletować port folio i gotowe J jakie są tego skutki? Ano takie, że otwierając fejbsuka nieszczęsnego po raz enty oglądam zdjęcia ślubne plenerowe kolejnej mojej koleżanki z tych samych lub bardzo podobnych miejsc czyli: mostów kolejowych, pól zbóż, antycznych samochodów, łódek i jezior.  Każde zdjęcie jest doskonale podciągnięte w dostosowanym do tego rodzaju praktyk programie komputerowym zwanym nie inaczej jak Photoshopem i każde zdjęcie jest „bardzo wyszukane”. Wszystkie postacie zamyślone i głębokie. Eh!  Być może dla owego fotografa jest wyszukane lecz dla mnie-laika-zdjęcia te są bardzo do siebie podobne :( a przecież chyba nie o to właśnie w artystycznej fotografii chodzi aby zdjęcia były do siebie podobne a odwrotnie :) mają być nie podobne i inne.

Nie wiem jaka jest recepta na tego typu przypadki. Być może gdyby wielu z nas nie starało się tak bardzo robić profesjonalne zdjęcia to te profesjonalne zdjęcia nie byłyby jednocześnie tak opatrzone naszym oczom i wydawałyby się bardziej „odświętne”.
Być może  dzieje się tak właśnie  za sprawą wcześniej wspominanego dostępu do fotografii dla każdego .  Każdy i wszędzie może spróbować swoich sił w fotografii, jak również każdy i wszędzie te zdjęcia może oglądać. W komórce, w Internecie, na blogu, w TV etc.  To co kilka lat temu było ciekawe i orientalne dzisiaj jest już przeżytkiem i czymś codziennym. Zdjęcia modelek o nietypowych rysach twarzy w ich naturalnym środowisku tez już nie budzą takich emocji jak zdjęcia odważne zdjęcia innych modelek ale 20 lat temu. Etc. itd.
Po prostu mnie się już te wszystkie pseudo oryginalne i pseudo artystyczne zdjęcia opatrzyły. I największą frajdę sprawiają mi zdjęcia po prostu te które w sposób najbardziej wiarygodny obrazują zycie codzienne. Bez dodatkowych atrybutów jakimi są makijaż, stroje i sceneria a te w których modelka jest naturalna, natura jest nie podciągana komputerowo i gdzie widać, że zdjęcie jest zrobione w tej właśnie chwili w której powinno być robione a nie jak już wszystko zostało do tego przygotowane czytaj: statyści, lampy, obiektywy, sceneria, styliści etc.
:)
Dobre zdjęcie w mojej ocenie to zdjęcie zrobione z przypadku przez kogoś kto ma dar, a nie zdjęcie które zostało wyreżyserowane przez sztab ludzi przy użyciu profesjonalnego sprzętu.
Taka moja refleksja odnośnie „oryginalnej”  fotografii.  Może nie mam racji ale jeśli tak jest to czekam na kogoś kto mnie z tego błędu wyprowadzi :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz